Dessa ringar kallas ibland (och på Engelska) "jumprings". De är en mycket användbar smyckesdel! Man kan länka och binda ihop olika delar med dom. Ska man sätta berlocker på t ex en kedja är de ett måste. Ringarna gör så att pärlor och berlocker får ett fint och ledigt fall. De finns i alla pläteringar, i många olika storlekar och tjocklekar och kostar inte mycket.
SKÖTSELRÅD: Som alla smycken och smyckesdelar av metall bör du tänka på att inte blöta ned dom. Förvara dom helst mörkt och svalt - inte i badrummet, som många gör. Vi har Silicapåsar (artikel Silica-01) som är perfekta att lägga ned tillsammans med metallen i t ex en zippåse. Utövar du någon aktivitet där du svettas mycket - ta av dig smycket så håller det längre! Vi har alla något olika kemisk sammansättning, på vissa människor oxiderar metall knappt alls, medans det på andra kan gå mycket fort.Jag kan rekommendera våra putsdukar som kan både förebygga och ta bort de flesta (eventuella) missfärgningar (Putsduk-01 och Putsduk-02).
Alla våra artiklar hittar du i olika kategorier. Ofta har dessutom varje kategori s k underkategorier. Som exempel - om du klickar på kategorin "metallpärlor" radas underkategorierna upp under själva kategorin, i detta fall; guld, med text, silver och svart. Där väljer du sen vilken/vilka pärlor som du tycker är intressanta, t ex guld. Oftast innebär det att du själv måste scrolla till den, för dig, intressanta kategorin.